• Creatiful Consulting

Bayram Özel | Nerede O Yeni Bayramlar

Bizden yaş olarak büyük insanlarla bir araya geldiğimizde eski bayramların ne kadar güzel olduğu ile ilgili sözle duyuyoruz. Yeni ayakkabıların yatağın ucuna konmasından bayram sabahı erkenden ayağa kalkılıp yapılan ilk kahvaltıya kadar birçok şey nostaljik bir havayla anlatılıyor. Peki Gen-Z’nin çoğunlukla kendisine göre yaşlı olanlardan önceki nesillerden dinlediği eski bayramlar Gen-Z’ye neler hissettiriyor?Eski BayramlarEski bayramlarda çoğunlukla memleketinden uzakta olan insanlar memleketine giderdi. Bayramlar memleketinden uzakta yaşayan insanlar için memlekete kaçmak için bir sebepti. Birçok kez duyduğumuz gibi çocuklar ayakkabılarını başucuna koyar, uyurdu. Sabahsa erkenden kalkıp namaza gidilirdi. Sabah kahvaltı yapılması, insanların bayramlaşması, çocuklara şeker dağıtılması derken bayram böyle geçip giderdi.


Bu eski günlerin sık sık nostaljisi yapılıyor hatta artık bununla ilgili dilimize yerleşmiş bir klişe dahi var: “Nerede o eski bayramlar ? ” Biz eski bayramların nostalji konusu edilmesini gereksiz buluyoruz çünkü yeni bayramlar daha güzel.Yeni Bayramlarİnsanlar artık bayramlarda memleketlerine daha az gidiyor. Bayramdan dolayı çalışmadıkları süreyi daha çok tatil yaparak geçirmek istiyorlar. Fakat bu değişim insanların artık bayramlara önem vermemesinden dolayı değil. İnsanların günümüzde istedikleri yere gitmek için daha çok zamanı olması ve ulaşımın çok daha pratik olmasından dolayı. Belki bu dediklerimize karşı çıkıyor olabilirsiniz ama eski şartları düşünürsek Putin’e ve Türkiye Ekonomisi’ne rağmen ulaşım geçmişe göre daha rahat.


Bu ulaşım rahatlığı insanların memleketlerini bayram harici zamanlarda da ziyaret edebilmesini kolaylaştırıyor. İnsanlar bayramlarda memleketlerine daha az gitseler de hikâyenin sonuna bakıldığında sevdikleriyle daha çok vakit geçiriyor.Gen-Z Bayramlardan Ne Bekliyor?Gen-Z’nin bayramlara “uzun bir tatil” gözüyle baktığını söyleyebiliriz. Biraz dinlendiğimiz biraz da yeni deneyimler edindiğimiz bir bayram.

Bir otele, tatil köyüne veya yazlığa gidiliyor artık bayramlarda. Bulunduğumuz bölgedeki tanıdıklarımızı ziyaret ediyoruz, çevredeki tarihî yerleri görüyoruz, deniz karşısında bir çay/kahve içiyoruz. Tatil boyunca kafamızı rahatlattıktan sonra da evimize geri dönüyoruz ve yaşamımıza devam ediyoruz.


Teknoloji Sayesinde Sevdiklerimizle Daha Rahat GörüşüyoruzEski Yeşilçam filmlerinden bu sahneyi hatırlarsınız. Sevdiklerini aramak isteyen kişi bozukluğunu artık adını bile hatırlamadığımız o makineye atar. Konuşmaya başlarlar. Kişi tam sevdikleriyle konuşurken makinenin parası biter. Kişinin de atacak parası olmadığı için konuşmalarını tamamlayamazlar. Artık yeni zamanlarda böyle sahnelere tanık olmuyoruz. İsteyen istediğini istediği zaman görüntülü/sesli arayabiliyor.


Ana kuzusu bir ekip arkadaşımız aktarıyor :) : “Şahsen ben annemi her sabah günaydın demek için arıyorum. Bunun önünde de benim için hiçbir engel yok. Geçmiş zamanlarda insanların ailesiyle ne kadar az iletişim kurduğunu düşününce içim titriyor.” Arkadaşımızın da dediği gibi artık iletişim çok kolay ve artık ebeveynlerimizi, dedemlerimizi ve büyükannelerimizi görmenin, onların halini hatırını sormanın tek yolu bayramlarda bir araya gelmek değil. Teknoloji bunun için çok daha verimli bir çözüm.Artık Daha Konforlu Bir Hayat YaşıyoruzBunun haricinde eski bayramlar anlatılırken sık sık eski dönemlerin - özellikle insanların alım alım gücü düşük olduğu için bayramdan bayrama yeni ayakkabı alabildiği zamanların - özlenen, güzel günlermiş gibi anıldığını görüyoruz. Bayram öncesinde yeni bir ayakkabı almak artık belirli bir zamana ait bir ayrıcalık olmaktan çıktı. Gen-Z güzel bir ayakkabıyı bayram harici bir günde de satın alabilir. Ve bu bir lüks değil hak.


Bizler diğer nesillere görece konforun içine doğmuş, bu şekilde yaşamaya alışmış bir nesiliz. Geçmiş zamanlardaki Fakirliğin güzel bir şey gibi aktarılmasını yapılmasını doğru ve samimi bulmuyoruz.SonuçZamanla beraber birçok şey değişiyor. Dün bayramların işlevi bir araya gelmekken bugün bir araya başka şekillerde de gelebildiğimiz için bayramların yeni işlevi dinlenmek ve ufak bir tatile çıkmak olabiliyor. Bu noktada bireyler ve markalar olarak değişim ortamına uyum sağlayıp gelecek vizyonumuzu ve bugünkü kendimizi güncellemeliyiz. En azından Gen-Z böyle yapıyor.


Sonraki bayramlarda görüşmek üzere👋

21 görüntüleme