• Creatiful Consulting

'Bir Başka Gen-Z' ile Röportaj | Erdem Kılıç - Yatırımcı-Merhaba Erdem hoş geldin, bize kısaca kendinden bahseder misin?


-Öncelikle gerçekten özenle düşünülmüş bu soru için teşekkür ederim. Erdem Kılıç kimdir? Erdem Kılıç bir Creatiful’dur. Ben kendimi Creatiful olarak görüyorum. Geçtiğimiz 15 senede çeşitli şirketlerde yatırımcı ve yönetici pozisyonunda çalıştım. Son iki senedir de Creatiful Minds misyonunu gerçekleştirmek üzere sizlerle ve diğer Creatiful’larla çalışıyorum.


Ben gençleşmiyorum. Ben aynı duruyorum, insanlar yaşlanıyor.

-Creatiful’u biliyoruz. Peki, sence Gen-Z nedir? Senin için ne anlam ifade ediyor?


-Ben bu kavramın akademik tanımlarını sevmiyorum. Çeşitli yıl aralıklarının demografik özelliklere bağlanması hiç hoşuma gitmiyor. Tüm Creatiful Minds ekibi için Gen-Z tanımı şudur: Yeniliklere açık, teknolojiyle iç içe, özgüvenli ve içerisinde büyük bir potansiyel taşıyan her birey Gen-Z'dir.-Yıllar geçtikçe gençleşiyorum diyorsun yani..


-Ben gençleşmiyorum. Ben aynı duruyorum, insanlar yaşlanıyor.-Uzun zamandır Gen-Z ile çalışıyorsun. Bu sana neler kattı ve parantez içinde belirtmek gerekirse neler kaybettirdi?


-Ömrümden ömür gitti! Ben bunu açıkça ifade etmek istiyorum ve bütün dünyanın bilmesini istiyorum: Gen-Z ile çalışmak kolay bir şey değil arkadaşlar. Gen-Z ile çalışabilmek için onları anlayabilmek yani bizleri anlayabilmek gerekiyor. Bunun için de biraz çaba sarf etmek gerekiyor. Şaka bir yana, bana bir vizyon getirdi. Ben dünyayı anladığımı, dünyayı bildiğimi ve gelişmeleri takip edebildiğimi düşünüyorum. Kendimi az önce tanımladığım bir Gen-Z olarak görüyorum. Sizlerle birlikte vakit geçirdikçe ve projelerde çalıştıkça farklı dünyalarda olduğumuzu fark ettim. Ve hızlıca kendimi sizlere yaklaştırdım. Düşünce ve bakış açısı anlamında dünyayı ve hatta evreni yakaladığımı hissediyorum.-Birçok yerde Gen-Z hakkında tembel, sadakatsiz, şımarık gibi söylemler var. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?


-Çok düşünüyorum (Gülüyor). Bu konuyla alakalı olarak iki çift lafım var dünyaya: Bi' kere tembel, sadakatsiz sizsiniz! İnsanların, Gen-Z'yi anlamak için çaba sarf etmediklerini düşünüyorum. Her yeni nesil bu şekilde yaftalanıyor, doğru değil. Kurumların ve kültürlerin buna ayak uydurması gerekiyor. Anladıkları, anlamaya çalıştıkları ve kendilerini Gen-Z’nin hayata bakışına adapte ettikleri takdirde bütün bu önyargıların ortadan kalkacağına ve karşılıklı fayda sağlanacağına inanıyorum. Hem çatışma anlamında, hem toplumsal sorumluluk anlamında…-Ekip içerisinde Creatiful Consulting’e en hype olan insanlardan birisin. Bunun nedenini merak ediyoruz.


-Bunun sebebi çok açık aslında, önceki sorudan bakacak olursak onların anlaşılmadığını ve hissedilmediğini görüyorum. Anladığını düşünen (!) insanların da bizden olmadığını görüyorum. Hayata bakış açısını Gen-Z’ye uyarlayamamış insanların -kaba tabirle boomer’ların, yaşlıların gençleri anlıyormuş gibi davranmalarını ve göstermelik yapmalarından hoşlanmıyorum. Bunu yapan birtakım uygulamaları şirketlerin ve toplulukların da yapmış olmak için yapmış olduklarını görüyorum. Bu beni rahatsız ediyor. Gen-Z Consulting'in toplumsal, hatta küresel bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Consulting’de ne yaptığımızı anlatmak lazım aslında. Creatiful Minds olarak kurumların ve kültürlerin yeni nesile uyum sağlamasını sağlıyoruz. Bunu da yeni nesille beraber yapıyoruz.


Geçmişte birçok kuruma bu odakta hizmet sunduk. Bugün, küresel anlamda da bunu yapmaya devam ediyoruz. Hype olmamın asıl sebebi de tam olarak bu! Bunun da büyük bir kültür gelişimi getireceğine inanıyorum. Özellikle Türkiye’den başlayarak globale yayılacağını ve bu kültür değişiminin sürekli olacağına inanıyorum. Sadece Gen-Z değil, gelecek diğer nesiller de bu altyapıdan faydalanacak. Kurumlara da bu oluşturduğumuz altyapının hizmetini veriyoruz.-Creatiful Minds’ta çalışma saati ve kıyafet özgürlüğü var. Diğer bir anlatımla Gen-Z özgürlüğü söz konusu. Sence bu bizim çalışmamızı nasıl etkiliyor ve bu durum senin gözünden nasıl görünüyor?


-Bizim özgürlüklerimiz sadece bunlarla sınırlı değil :) %100 bir özgürlük söz konusu. Çalışma kültürümüzde; fikirlerin beyan edilmesi, düşüncelerin, mutlulukların ve dertlerin paylaşılması, problemlerin çözülmesi adına, ekstrem bir teşvik var. Ben bunun hem verimliğini arttırdığını düşünüyorum -hepimiz tutkuyla ve severek çalışıyoruz- hem de ortak ve sürdürülebilir bir iş kültürü yarattığını düşünüyorum.-Erdem sana bir videoda Financial Genius olarak hitap edildiğini gördük. Bir Financial Genius Gen-Z olarak gençlere 3 tane finansal tavsiye verir misin?


-Öncelikle gelirlerinizi küresel anlamda, uluslararası gelir elde edecek şekilde yetenekler kazanmanız gerekiyor. Tam anlamıyla size para kazandıracak yeteneğin ve yetkinliğin yerelde değil, uluslararası arenada geçerli olması gerekiyor. İkincisi yeni çıkan varlıklara örnek vermek gerekirse kripto paralar, onu ilk alan kişiler o dönemin Gen-Z bireyleriydi. Yeni çıkan bir varlıksa özellikle teknolojiyle birlikte dünyaya bir değişim getiriyorsa ona dahil olmak gerekiyor. Bu nedenle NFT tarzı yatırımları tavsiye edebilirim. Creatiful Minds’ın NFT koleksiyonları mevcut, oradan da kendilerine edinebilirler! Üçüncüsü ise harcamayı bilmek gerekiyor. Harcamayı bilmek ne demek, bu çok önemli. Geçmiş nesillerin bilmediği bir şey. Parayı niçin kazanıyoruz? Hayattan keyif almak için. Parayı bir amaç olarak değil, araç olarak görmek gerekiyor. Hayattan keyif almak için, çeşitli deneyimleri edinebileceğimiz bir araç olarak görmemiz gerekiyor. Bunu doğru yapabilmek için de kazandığımız paranın önemli bir kısmını güzel ve farklı deneyimlere harcamamız gerekiyor. Ben bu şekilde düşünüyorum. Bu bir yatırım değil, hayat tavsiyesidir.Erdem'e evinde gerçekleştirdiğimiz bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz! Röportaj serimize dahil olmak ve bizimle tanışmak isterseniz: hello@creatifulminds.com


75 görüntüleme