• Creatiful Consulting

Gelecek Tahmini | Eğitimin Geleceği
Gelişen teknolojiyle beraber hayatımızda birçok şey değişiyor. Değişen ve değişmeye devam edecek olan alanlardan birisi de eğitim. Gelecekteki eğitim ile ilgili birçok şey söyleniyor: Öğretmenler olmayacak, okullar fiziksel bir yapı olmaktan çıkıp dijital dünyada varlığını sürdürecek, eğitim evrenselleşecek... Gen-Z olarak bizim de eğitimin geleceğiyle ilgili söyleyecek birkaç sözümüz var.Self-Paced LearningGelecekte bireylerin eğitimlerini istedikleri zaman istedikleri yerde aldıkları bir dünyada yaşayacağız. Gelişen yapay zekâ ve data science ile beraber öğrenciler daha rahat self-paced learning yapabilecekler. Peki “self-paced learning”nedir?

Self-paced learning’i basitçe tanımlamak gerekirse; öğrencilerin öğrenme hızını ve zamanını kendi isteği ve ihtiyacı doğrultusunda belirlediği eğitim düzeni diyebiliriz. Self-paced learning'te zaman sınırlamasına bağlı kalmak yok, derslerin saatleri tekdüze değil, esnek. Bu sayede her öğrenci kendi öğrenme hızına göre ilerleyebiliyor. Öğrenci bu eğitim sisteminde hatalarını daha rahat bir şekilde takip edebiliyor. Öğrenciler eksiklerini rahatlıkla takip edebildiği için de güçlü ve zayıf taraflarını göz önünde bulundurarak çalışma planları ortaya çıkarabiliyorlar. Bu planlar sayesinde öğrenmek istediği şeyde daha kolay bir şekilde yetkin hale geliyorlar.

Self-paced learning’in en önemli avantajlarından birisi ise iplerin öğrencilerin elinde olması. Bu öğrenim metodunda öğrenciler öğrenmek için doğru ortamı oluşturdukları zaman direkt eğitime ulaşabiliyorlar. Bu da eğitimin amacının, sınav ve benzeri testleri geçmekten ziyade bireyin konuyu bütünüyle kavramasına dönüşmesine yardımcı oluyor.Peer LearningEğitimin geleceği ile ilgili tahminde bulunurken karşımıza çıkan bir diğer kavram ise “peer learning”. İletişimimizi daha verimli ve güçlü yapacak yeni gelecek teknolojileri ile beraber peer learning'in önemi eğitimde daha ön plana çıkacak.

Peer learning, öğrencilerin konuyu öğrenirken aktif bir şekilde bilgi alışverişi yaptığı, çoğu zamanda öğrencilerden birisinin öğretmen; diğerinin ise öğrenci rolünü aldığı bir öğrenme modelidir. Bu modelin en iyi tarafı ise, peer learning gerçekleşirken bir tarafın bilmediğini öğrenmesi diğer tarafın da bildiğini tekrar etmesi. Bu sayede iki tarafta eğitim sürecinden verimli bir şekilde faydalanabiliyor. Geleneksel eğitim modellerindense peer learning’i tercih etmemiz için bir diğer sebep ise öğrencilerin birbirine soru sormalarının öğretmenlerine sormaya göre daha rahat olması. Eğitimde iletişim arttıkça eğitimin verimi de artıyor.Öğretmenlik GeleceğiBu alanda tahminlerde bulunurken akla gelen soruların belki de en önemlisi: Öğretmenlik mesleği ne olacak peki?

Öğretmenlerin konumu, dersi veren kişiden öğrenciye mentorluk veren kişiye doğru kayacak. Gelişen teknolojiyle beraber dersleri online platformlar üzerinden efektif bir şekilde alabiliyor olacağız. Burada öğrencilerin ihtiyaçları daha çok duygusal anlamda ve vizyon anlamında mentorluk olacak. Her ne kadar öğretmenlerin rolü azalacak gibi görünse de aslında bireyin eğitilmesindeki önemleri artacak. Çünkü bireylere bir vizyon aşılamak, onları yeni teknolojilerden, trendlerden haberdar etmek için öğretmenlerin kendilerini çok iyi eğitmeleri ve öğrencilerine dünyaya açılan bir kapı olmaları gerekecek.Haftaya yazacağımız Gelecek Tahmini'nde görüşmek üzere👋

12 görüntüleme