• Creatiful Consulting

Gelecek Tahmini | Fiziksel Sınırlar Ortadan Kalkıyor

Doğru zamanda doğru yerde… Çoğu insan para kazanmak ve güzel fırsatlar elde etmenin bu ikisine bağlı olduğunu iddia eder. Bu iddiayı özetlemek gerekirse başarının şans olduğunu ima etmektedirler. Biz aynı fikirde değiliz. Artık yeni teknoloji ve gelişen dünya ile beraber bir yerde neden olduğunuz nerede olduğunuzdan daha önemli.
Sınırlar Ortadan KalkıyorTeknolojinin gelişimi ile beraber fiziksel sınırlar ortadan kalktı. Artık istediğimiz insanlara, hizmetlere ve ürünlere istediğimiz yerden ulaşabiliyoruz. Bu ulaşılabilirilk birçok açıdan business dünyasını da kapsıyor.

Şirketimizi işletirken sağlam bir şekilde oturtmamız gereken 4 başlık var: ürün, satış, pazarlama ve müşteri memnuniyeti. Bu 4 başlığın başarılı bir şekilde işletilmesi için ihtiyaçlardan en önemlisi insan kaynağı. Kalkan sınırlarla beraber artık iş ortaklarımızı da internet üzerinden bulmak mümkün.


Fizikselden Sanala


Geçmişte sosyal medyanın yaygınlaşması ile beraber birçok komünite internet üzerine kaymıştı: facebook grupları, mail listeleri, oyunlardaki gruplar… NFT’ler ile beraber komüniteler sadece internet üzerinde kalmakla da kalmadılar ayrıca kendi utility’lerini oluşturdular.

Bir NFT’ye sahip olmanın utility’si o NFT veya NFT’lere sahip olmanın size sağladığı ayrıcalıklar anlamına geliyor. Mesela Business Class isimli bir NFT projemiz olsun. Bu projeden bir NFT sahibi olan insanlar belirli bir discord grubuna erişebilsinler, 3 tane NFT’ye sahip olanlara özel bir bülten gitsin, 5 tane NFT’ye sahip olanlar da özel organizasyonlara giriş yapabilsinler. Gördüğünüz gibi kısa bir sürede kendi komünitemizi oluşturduk:) Projenin oluşturulduğu durumdaysa önemli olan sizin konum olarak nerede olduğunuz değil bunun gibi projeleri araştırıp araştırmadığınız oluyor.

Geçen zamanla beraber şansın önemi azalacak önemli olan sizin kendinizi ne ile beslediğiniz ve ne aradığınız olacak. Bu sayede de dünyada zenginlik daha eşit bir şekilde dağıtılacak.Doğduğunuz Yıl Kaderinizdir


Metaverse konumumuzun öneminin neredeyse hiç kalmadığı çok uç bir örnek. Hızlı bir internet ve güçlü bir bilgisayar. Yarının dünyasına açılan kapı bizlere bu kadar yakın. Her ne kadar sosyal medya hayatımızın her alanını kapsayamamış olsa da Metaverse tüm hayatımızı kapsayabilecek potansiyele sahip.

Karşınızdakinin mimiklerinden tutun odanın sıcaklığına kadar birçok fiziksel dünya component’ini taşıyabilecek bir yapılanmadan bahsediyoruz. Böyle bir yapılanmada ‘Coğrafya Kader’ olarak kalmayacak önemsiz bir etiket haline gelecek.


Network ve İnternet


Bulunduğunuz yerin sizi sınarlamadığı önemli olanın sadece hedefiniz olduğu bugünlerde Linkedin, Discord, Amazon ve Ekos üzerinden işbirlikleri ve network geliştirebiliyoruz. Tek yapmanız gereken düzenli ve kitlenize fayda sağlayan bir şekilde içerik üretimi yapmak. Discord uçsuz bucaksız bir komünite dünyası. Her alanla ilgili konuşacak insan, doküman ve deneyim bulabilirsiniz. Ayrıca biraz farklı bir örnek olarak Amazon’da da ürünlerinizi konumunuz fark etmeksizin dünyanın dört bir yanına satabilirsiniz. Düşünsenize, dünyanın dört bir yanında showroom’larınız var, hem de çok cüzi ücretlere.


Yukarıda verdiğimiz örnekler arasından muhtemelen sadece Ekos'u bilmiyorsunuz. Ekos'tan size kısaca bahsetmek istiyoruz. Platformun linkedin açıklamasında “EKOS yapay zekayı kullanarak profosyonellere ve iş hayatında olan insanlara gerçek zamanlı sanal networking etkinlikleri sunar.” yazıyor. Tanımdan da gayet anlaşılabileceği gibi girişim bize iletişimle ilgili sınırların çoğunun aşıldığı bir dünyanın kapılarını açıyor. Kendilerini tebrik ederiz.


Uzun Lafın Kısası


Coğrafya artık kader değil sadece sizinle ilgili bir etiket. Teknolojinin gelişmesiyle beraber coğrafyadan bağımsızlık iyice artacak. Yazı boyunca yaptığımız vurguyu tekrar yapmak istiyoruz. Önemli olan nerede doğduğunuz yaşadığınız değil amacınızın ne olduğu. Buna ek olarak ne kadar emek verdiğiniz.Sonraki Gelecek Tahmini yazımızda görüşmek üzere👋

6 görüntüleme