• Creatiful Consulting

Gelecek Tahmini | Otonom Araçlar

Gelişen teknolojiyle her geçen gün hayatımız daha güvenli ve konforlu bir hale geliyor. Hayatımızın daha konforlu ve güvenli hale geldiği alanlardan bir tanesi de arabalar. “Gelecekte arabalar nasıl olacak?” sorusu sorulduğunda artık akla uçan arabalar değil otonom araçlar geliyor. Peki bu arabalarla beraber hayatımızda neler değişecek?Ulaşımın GeleceğiAslına bakarsanız otonom araçlar günümüzde de var. Bunlardan en ünlüsü Tesla araçlar. Tesla’lar geçmişte tam otomatik olarak kullanılabiliyordu. Fakat alkollü bir sürücünün Tesla’sının içinde evine giderken polis tarafından çevrilmesinden sonra Tesla’nın bu özelliği medyada tartışılmaya başladı. Tesla da bu kendi kendine sürme özelliğini şoförün 3 dakikada bir direksiyona dokunması halinde kullanılabilir olarak güncelledi. Tesla bu özelliği şu an sadece aracın sensörlerini ve araçtaki yapay zekâyı kullanarak kullanıcılara sunuyor. Gelecekte araçların hızları ve rotaları gibi bilgileri kendi aralarında paylaşabildikleri ve kameralarla iletişim kurabileceklerini ön görüyoruz. Makineler arasındaki iletişimin güçlenmesiyle beraber yolculukların daha güvenli olacağını düşünüyoruz.


Peki kendi kendini süren araçların bize getirisi ne olacak? Öncelikle yapay zekâ yorulmadığı ve dikkati dağılmadığı için araç kazaları oranlarında ciddi bir düşüş yaşanacak. Bunun yanı sıra arabaların kendi aralarındaki ve altyapıyla olan iletişimleri sayesinde yol üzerindeki araçlar ve yayalar ile ilgili daha kesin bilgilere sahip olacak bu sayede de trafikte daha güvenli bir ortam göreceğiz.

Mevcut kazalar ve tehlikeler makine öğrenmesiyle sürekli işlenerek, kaza senaryoları ve kazayı önleme yolları makineler tarafından sürekli olarak öğrenilecek. Teknoloji trafikte aktif olarak rol oynadığı sürece otonom araç sistemleri kendini geliştirerek hata payını ve kaza riskini neredeyse sıfıra düşürecek.Paylaşım EkonomisiDaha önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi, insanlar gelecekte bir hizmete sahip olmaktan ziyade, o hizmetin faydalı yönlerinden en iyi şekilde yararlanmayı tercih edecek(bkz: paylaşım ekonomisi). Böyle bir dünyada da muhtemelen kişisel araç diye bir şey kalmayacak. Hepimiz ucuz, sürekli aktif ve güvenilir olan taksileri kullanacağız.


Makine öğrenmesi ile beraber yolculuklar kusursuzlaşacak. Farklı rotalar ve çalışma koşullarında en etkili rotayı bulmak için kısa vadede hızlı ve etkili sonuçlar alacağız. Bu sayede hem daha çevreci bir ortam oluşacak hem de insanlar ulaşım için daha az para harcayacak. Ayrıca hepimizin ‘özel’ şoförü olduğu için, yolculuklar daha konforlu olacak.Gizlilik ProblemleriHer ne kadar tozpembe bir gerçeklik resmi çizmiş olsak da otonom araçların da birkaç pürüzlü kısmı var. Öncelikle yukarıdaki paragraflarda birçok kez veri toplanmasından bahsettik. Bu verilerin güvenliği ve bunların aleyhimize kullanılabilirliği akıllardaki ilk soru. Ayrıca bugünlerde birçok hack haberi duyuyoruz. Ya biz içindeyken arabamız hack’lenirse? Muhtemelen tüm yolculukların otonom araçlara bırakıldığı bir sisteme şu an geçilirse birçok hack’leme olayı gerçekleşecektir. Fakat gelecekte çok daha güvenli ve kapalı olan sistemlerin aktif olacağına güvenimiz tam. Bunları sağlayan markalar da bu konuyla ilgili ön plana çıkıp, bu devasa markette önemli bir paya sahip olacaklar.SorumlulukAkıllara gelen bir diğer soru araçlar kaza yaparsa, yazılımda bir bug olursa kim hesap verecek? Biz bu soruyu işlevselcilik üzerinden cevaplamak istiyoruz. Yılda trafik kazalarında 1,1 milyon insan hayatını kaybediyor. Bu kazaların çoğunun sorumlusu insan hataları. Fakat biz makinelerin sürücü olmak konusunda insanlara harika alternatifler olduğunu düşünüyoruz. Yorulmadıkları ve dikkatleri dağılmadığı için otonom araçlar insanlardan çok daha az hata yapacaklar. Bu perspektiften makineleri kazalardan sorumlu tutmaktansa hayatı kurtulan yüz binlerce insana odaklanmamız bize daha çok fayda sağlar.SonuçOtonom araçların hayatımıza girmesini gerektiren teknolojiler son hızla geliştiriliyor. Ve hayatımıza girdiklerinde bize daha konforlu, ucuz ve güvenli yolculuklar sunacaklar. Aynı zamanda bu yolculuklar dünyanın ekosistemine daha az zarar verecek. Her açıdan bize faydalı olan otonom araçların birkaç pürüzü olsa da zamanla beraber daha güvenli ve daha az kaza yaşanan yolculuklar yaşayacağımıza güvenimiz tam.


Sonraki Gelecek Tahmini yazımızda görüşmek üzere👋

12 görüntüleme