• Creatiful Consulting

Gen-Z ile Röportaj | Zeynep Göcen - Vergi Danışmanlığı


Bugün Zeynep'le beraberiz.-Seni herkesin tanımasını istiyoruz! Kendinden biraz bahseder misin?


-Tam ismim Zeynep Göcen. İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. 1 yılı aşkın süredir Digitaleventco isimli gençlere yönelik eğitim ve içerikler düzenleyen bir platformun kuruculuğunu üstleniyorum. Yakınlarda bir denetim firmasında tam zamanlı olarak işe başladım. Röportaj teklifiniz için teşekkür ederim.


-Rica ederiz, çalıştığın denetim firmasında, kurumsal olduğu için ekstra merak ediyorum, nasıl hissediyorsun? Mutlu musun?


-Çalıştığım yerde yöneticilerimiz de dahil olmak üzere ekip arkadaşlarımın çoğunluğu gençlerden oluşuyor. Kendimi bu açıdan şansılı görüyorum. Fakat proje bazlı çalıştığımız için iş arkadaşlarımla sıkı bağlar geliştiremediğim zamanlar da oluyor. Bağları geliştirebildiğimizdeyse her şey güzel. Çünkü Hepimizin geleceğe yönelik benzer beklentileri var ve bu sebeple kendimi aralarında daha rahat fikirlerimi paylaşabildiğim bir ortamda buluyorum.


-Çalıştığın yerler arasındaki farklar neler? Biraz bahsedebilir misin?


-Dediğim gibi şu an bir denetim firmasında çalışıyorum. Bunun yanı sıra Digitaleventco isminde seminerler, eğitimler düzenlediğimiz ve bilgilendirici içerikler paylaştığımız bir girişimim var.. Her ikisi farklı ve ayrı iki dünya aslında. Digitaleventco’da daha çok kendi yarattığım dünyayı ekip arkadaşlarımla beraber insanlara sunarken diğerinde başkaları tarafından yaratılan bir dünyaya uyum sağlamaya çalışıyorum. Fakat günün sonunda ikisi için de yaptığım çalışmaların kusursuz olması adına elimden gelenin fazlasını yapıyorum.


-Daha önceki iş deneyimlerin nasıldı?


-Daha öncesinde fuar organizasyonlarında kısa süreli görev alma ve kısa dönem yurt dışında staj yapma deneyimim olmuştu. Bu imkanları bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Hem ülkemizdeki hem yurt dışındaki farklı kişiliklere ve kültürlere sahip insanlarla iletişimde olmanın, benim dışa dönük biri olmama etkisinin büyük olduğunu söyleyebilirim. Şu anki ben olmamda tüm tecrübelerimin yeri çok ayrı.


-Sence yöneticiler Gen-Z’ye önyargılı bakıyor mu? İş yerinde Gen-Z olduğun için sana önyargılı yaklaşanlar oldu mu?


-Birlikte çalışma fırsatı bulduğum yöneticilerim yaş olarak Gen-Z’ye yakın oldukları için bu açıdan bir problem yaşamadım. Bu açıdan şanslı olduğumu söyleyebilirim. Ancak birçok arkadaşımdan bu konuyla ilgili çeşitli problemler yaşadıklarını duyuyorum. Bence geleceği, Gen-Z’ler olarak bizler şekillendireceğiz. Bu bir yolculuk ve geçmişten gelen deneyim ve tecrübeleri, yeni teknoloji ve bilgilerle harmanlayarak geleceği yaratmak Gen-Z olarak en önemli görevlerimizden. Bu bilince sahip olan yöneticilerle çalışmak ise harika bir şey.


-Geleceğini bu firmada veya sektörde görüyor musun?


-Profesyonel iş hayatıma başladığımda kendimi bir belirsizliğin içinde gibi hissetmiştim açıkçası. Belirli bir beklentim vardı ve şirketimin de benden beklentileri vardı. Şu anlık hem beklentilerimin karşılandığını hem şirketimin beklentilerini karşıladığımı düşünüyorum. Şu an için bulunduğum yerden ve yaptığım işten mutluyum, en azından önümüzdeki 3 yılımı bu firmada görüyorum diyebilirim sanırım.


-Bir Gen-Z olarak freelance çalışma, girişimcilik ve kurumsal ile ilgili düşünceler neler?


-Girişimcilik bence kişinin neler yapabileceğini görmesi ve yeni yönlerini keşfetmesini sürekli olarak teşvik eden bir alan. En zor yanlarından birisi verimli bir finansal model yaratıp onun çarklarını çevirmek. Bunu başardığınızda ise her şey çok keyifli oluyor. Bu keyfi yaşamak için girişiminizde finansal model kurana kadar kurumsalda çalışarak yeni şeyler öğrenmek ve maddi bir birikim yapmanın faydalı olabileceği görüşündeyim.


-Son olarak kurumsalda çalışacak Gen-Z’lere 3 tavsiye verir misin?


-Tabi ki. İlk olarak profesyonel iş hayatına tam zamanlı giriş yapana kadar iletişim ve bilgi becerilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Yöneticileri ile bilgi alışverişi yapmaktan çekinmemeleri, her zaman öğrenmeye hevesli olmaları da kesinlikle gerekli. Son olrak da mutlaka kariyer anlamında her türlü fırsatı değerlendirmeleri onlar açısından çok iyi olur.


-Çok sağ ol Zeynep röportaja katıldığın için, başka içeriklerde görüşürüz umarım


-Ben teşekkür ederim, umarım43 görüntüleme