• Kemal Ege Kumkumoglu (Student)

Gen-Z Insight | Gen-Z Etkileşimi Neden Çok Seviyor?

Geçmiş zamanlarda reklamlar brand-based hazırlanıyordu. Önde tutulan iletişim, markanın müşteriye olan etkisiydi fakat artık bu değişiyor. İletişimdeki odağın markanın kendisinden müşteriye doğru kaymakta olduğunu görüyoruz. Bunun da en büyük sebebi müşterinin, çoğunlukla Gen-Z’nin, artık markanın hikâyesinde bir yer ve deneyim araması.

iPad’lerin Etkisi


Biz, Gen-Z’ler, büyürken karşımızda televizyon gibi dümdüz ekranlar değil bilgisayar ve tablet gibi etkileşime geçebildiğimiz ürünler vardı. Sadece bir enformasyona, reklama veya oyuna bakmıyorduk. Aynı zamanda karşımızdaki içerikle çeşitli şekillerde etkileşime geçiyorduk. Örneğin, Wikipedia’ya girdiğimizde her merak ettiğimiz ve ilgimizi çeken şey bizi başka bir alt sayfaya attı. Ayrıca reklamda gördüğümüz bir ürünü üzerine tıklayarak direkt satın alabildik. Yani içerikle sürekli olarak etkileşime geçtik. İçerikle direkt olarak etkileşime geçmenin bizlere iki farklı etkisi oldu. İlk olarak devamlı farklı içeriklere maruz kaldığımız için attention-span’imiz* düştü. İkinci olarak da etkileşimli içeriklere bayılmaya başladık. İçerikle etkileşime geçmek ve reklamlar Bu bilgi birçok markaya daha ulaşmadığı için markaların çoğu geleneksel reklamlar ve içeriklerle yollarına devam ettiler. Bazı markalar da markaların genelinden ayrıştı ve ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için influencer’larla iş birlikleri yaptı. Ve bu sayede markalarını Gen-Z’ye çok daha samimi bir yolla getirdiler. Bu markalar diğer markalara oranla Gen-Z’nin ilgisini çok daha fazla çekti. Dolayısıyla satışları ve ciroları da katlandı.Influencer’lar


Etkileşime geçme isteğimizi en iyi anlamış kesimlerden bir tanesi influencer’lar.. Influencer kelimesi İngilizce “influence” kelimesinden geliyor. Influence “nüfuz, tesir” anlamına geliyor. Bu açıdan Influencer’ı “herhangi bir platform aracılığıyla kitlelere etki edebilen kimse” olarak tanımlayabiliriz. Peki influencer’lar kitleleri nasıl etkiliyor? Öncelikle birçok influencer günlük hayattan samimi anlarını paylaşıyorlar ve takipçilerine bu samimi ana dahil olma şansı veriyorlar. Bunu da genellikle sosyal medyadaki anket ve soru/cevap tool’larını kullanarak yapıyorlar. Kullanıcı kendine sorulan sorularla ve anlatılan hikâyeyle etkileşime geçiyor ve bu hızlı içerik tüketimi kullanıcının hoşuna gidiyor. Gen-Z’ye ulaşmak isteyen markalar influencer’larla çalışmalı. Influencer’larla çalışmanın gerekliliğini fark eden birçok marka var fakat bu olayla ilgili markaların farkında olmadığı kısım; içerik üretimini, etkileşime geçmeyi ve Gen-Z ile samimi bir iletişim kurmayı kendilerinin de yapabileceği. İçerik üret ve etkileşime geçir.Markalar Hikayelerini Nasıl Anlatmalı?


Artık markalar reklam yayınlarken sadece kendi hikâyesini anlatmamalı ayrıca içerikle kullanıcının ilgilisini de çekmeliler. Yani Gen-Z’ye öyle bir reklamla gelmeli ki Gen-Z onu içerik olarak da tüketebilsin. Bu tanıma uygun reklam örneklerinden bazılarını Gucci, GetirUs ve Türk Havayolları’nın sosyal medya hesaplarında görebiliyoruz. Aşağıdaki içeriklere bakarsanız videoların sadece bir reklam değil aynı zamanda tüketilebilir içerikler de olduğunu anlayabiliriz. Gen-Z’nin ilgisini çekebilecek reklamlar da tam böyle: Bize bir reklamdan ziyade bir hikâye sunan reklamlar. Markalar için Tiktok üretmek de hikâye sunan reklam üretmenin kolay ve harika bir yolu. Bu içerikler sayesinde kullanıcı sadece markayı hatırlamıyor aynı zamanda reklamı ve markayı özümsüyor. Ve markanın ürünlerini ve hizmetlerini alma ihtimali artıyor.


Sonuç


Markalar Gen-Z’nin karakteristiklerini anlamalı ve buna göre ürün ve hizmet üretmeliler. Gen-Z’nin karakteristiklerinden bir tanesi, Gen-Z etkileşime geçmeye bayılıyor. Gen-Z’nin farklı dinamiklere sahip olması eski pazarlama metotlarını kullanan markalar için dezavantajken değişime açık markalar için büyük bir avantaj. Markalar için Gen-Z’ye uygun ürün ve hizmet üretmek yeterli değil. Bu ürün ve hizmetlerin pazarlamasını da Gen-Z’ye uygun bir şekilde yapmalılar. Yani Gen-Z’lerle etkileşime geçerek!*attention-span: Bir içeriğe veya olaya dikkatimizi verebildiğimiz süreSonraki Gen-Z Insight yazımızda görüşmek üzere👋

5 görüntüleme