• Creatiful Consulting

Gen-Z Insight | Gen-Z Yakın İlişkilerine Neden Çok Önem Veriyor?

Dışarıdan bakıldığında Gen-Z bireyci, bencil ve kendisinden öncekilere pek benzemeyen bir birey olarak algılanıyor. Genelde bu önyargılar Gen-Z ile olan kısa süreli ve iletişim açısından kısıtlı temaslar sonucunda ortaya çıkıyor. Buradaki önyargının aksine aslında Gen-Z; arkadaşlık ve romantik ilişkiler gibi yakın ilişkilere çok önem veriyor. Gen-Z’nin bu yakınlık arayışı da toplum tarafından anlaşılmadığını düşünmesinden kaynaklanıyor.

Gen-Z’nin Ebeveynleri


Gen-Z’nin ebeveynlerinin çoğunluğu Gen-X’ten oluşuyor. Gen-X’ten biraz bahsetmek gerekirse: işlerine sıkı sıkıya sadıklar, çok çalışma ve disiplinin birçok şeyi çözebileceğine inanıyorlar, günlük hayatta teknolojiyi düzenli olarak kullanan ilk nesiller, bilgisayarı da okul hayatında kullanan ilk onlar kullandı(Bill Gates’in ebeveynleri gibi zengin bir aileniz olması dışında dünya o günlerde hemen hemen böyleydi). Günlük hayata teknoloji ilk adımlarını onlarla beraber attı.


Gen-X’in Çocukları


Gen-Z’ler ise diğer nesillerden çok farklı bir dünyaya doğmuş bireyler. Öncelikle Gen-Z dijital yerliler olarak tanımlanıyor. Çünkü onlar habitat olarak teknolojinin içine doğdular.


Normalde ard arda gelen iki nesli hayattan beklentileri bağlamında karşılaştırırken görece ufak farklılıklar gözlemliyorduk. Doğdukları ortam sebebiyle Gen-Z’nin ve öncesindeki nesillerin arasındaki hayattan beklentilerinin farklılığı bağlamında sert kırılımlar meydana geldi. Bunlara bazı örnekler vermek gerekirse: iş hayatını bir araçtan ziyade bir deneyim olarak görmeleri, hayatın her alanında interaktiflik beklentileri olması, sıkıldıkları şeylerle hiç uğraşmamaları...


Bu kadar büyük değişimler bir nesil içerisinde yaşanırken diğer nesiller de Gen-Z’ye uzak kaldı. Öncelikle Gen-Z’yi kafalarında anlamlandıramadılar. Sonrasında ise anlamak istemediler. Çünkü onlara göre Gen-Z hayattan bir rüya bekliyordu.Ebeveynleri ve Gen-Z’nin Anlaşamadığı Noktalarıİş Yerinde Yükselmek


Gen-X sıkı çalışıp uzun vadede kariyer basamaklarını tırmanmaya inanıyor(yes pain yes gain). Bu durum karşısında Gen-Z ise ebeveynlerinin beklentilerini pek anlamlandıramıyor. Çünkü Gen-Z kendisine öğrenmesi için doğru ortam ve öğrendiklerini uygulaması için yeterince sorumluluk verildiğinde öğrenmesi gereken şeyi nasıl kısa sürede öğrenebileceğini ve kariyer basamaklarını uzun süreler gerektirmeden nasıl tırmanabileceğini biliyor. Bu durum ebeveynleri ve Gen-Z arasında perspektif farklılıklarına ve sonuç olarak de tartışmalara sebep oluyor burada da ilk kırılmamız ortaya çıkıyor.


Çalışma Ortamından Beklentiler


Bunun haricinde Gen-Z iş hayatını girip çalıştığınız, acı çekip sıkıldığınız ve ödeme aldığınız bir yerin ötesinde olarak görüyor. Yapılan araştırmalara göre iş yerinin deneyimi Gen-Z için maaştan çok daha önemli. Gen-Z iş hayatının içinde yakın arkadaşlık ilişkileri, anlamlı bir iş ve otonomi arıyor. Gen-Z’nin bu isteklerini gören Gen-X ebeveynler bu talepler karşısında hayrete düşüyor.


Teknolojiye Bakış Açıları


Teknoloji üzerinden gidersek Gen-X Gen-Z’nin aksine teknolojiyi bir araç olarak görüyor: Gen-X bir birey olarak aklına bir soru geldiğinde Google’larsın ve öğrenirsin, birini araman gerekiyordur açarsın ararsın ve telefonla işin biter. Bu durumun aksine Gen-Z için telefonun içinde ayrı bir yaşam var: Google’dan istediğini öğrenir notlara kaydedersin, arkadaşına müsait mi diye mesaj atar cevap gelesiye kadar YouTube’da daha önce izlemek için kaydettiklerini izlersin. Yani hayatının telefon içerisinde yürüyen bir kısmı da vardır. Teknolojiyi araç ve amaç olarak gören bu iki farklı yaklaşım, iki nesil arasında sık sık gerilim çıkmasına sebep oluyor. Biz Gen-Z üyeleri telefonun içindeki dünyamızdan vazgeçmek istemiyoruz. Ebeveynlerimiz ise bü dünyadan haberdar dahi değil. Bu sebeple bu yazıda ele alacağımız son kırılmamız da gerçekleşiyor.SonuçSonuç olarak ailesinin yanı sıra eğitim sistemi ve politikacılar tarafından da anlaşılmayan(önümüzdeki haftalarda ele alacağız) Gen-Z yakın ilişkilere çok önem veriyor. Çünkü her canlı gibi anlaşılma ihtiyacı duyuyor. Gen-Z’nin anlaşılma ihtiyacı kendisini arkadaşlık ve romantik ilişkilere çok önem vermesinde gösteriyor. Gen-Z bu ilişkilerde anlaşıldığını düşündüğü ve rahat hissettiği için için arkadaşlıklarına ve romantik ilişkilerine çok önem veriyor.Haftaya yapacağımız Gen-Z Insight'ta görüşmek üzere👋

29 görüntüleme