• Creatiful Consulting

Gen-Z Insight | Otoriteyi Neden Sevmiyoruz?

Gen-Z ile ilgili sık sık otorite tanımaz ve anarşist gibi tanımlamalar yapılıyor. Peki Gen-Z gerçekten otoriteyi sevmiyor mu?


Dürüst olmak gerekirse otoritelerden nefret ediyoruz, hoşumuza gitmiyorlar. Peki sevmememizin geçerli bir sebebi var mı? Kesinlikle…iPadBiz büyürken elimizde topaçlar değil iPad’ler vardı. Ve biz elimizdeki iPad’i açtığımızda önümüzde hiçbir limit kalmıyordu. iPad’i açıp önce biraz oyun oynuyorduk sonra canımız sıkılınca da oyunu kapatıp, canımızın istediği başka bir uygulamaya geçiyorduk. Çok uzun bir süre boyunca yaşamımız böyle geçti, canımızın istediği şeyi açtık sıkılınca da kapattık. Sonrasında ise, bizden sıkılsak dahi otoriteye uymamız beklendi :)


Bizden beklenen şey mantığa göre hareket etmemiz hiç değildi. Ağızdan çıkan her sözü bir asker gibi yerine getirmemiz bekleniyordu. Bu bize uygun bir beklenti değil açıkçası. Çünkü bizler bir şeye hype olunca onunla ilgilenen sıkılınca da bırakan bir kuşağız. Uzun lafın kısası, dikey hiyerarşi hiç bizlik değil, özellikle de gökdelen hiyerarşisi.Bilginin Arzı ve TalebiOtoritenin sözlerine pek uymamamızın bir diğer sebebi de otoritenin otorite olduğuna inanmamamız. Artık bilginin ve deneyimin eskisi kadar öneminin kalmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Yeni trendler oluşuyor ve yeni trendler eskilerini mezara gönderiyor.


Metaverse gibi bir konuyla ilgili bile bir genç ile bir profesör aynı derecede bilgi sahibi olabiliyor. Hatta bazen gencin öne geçtiğini bile görebiliyoruz çünkü zihni yeni bir trendi yakalamaya daha müsait. Boşuna Gen-Z için Trend Maker demiyoruz.


Deneyime olan güven yaratıcı yıkımla beraber günbegün azalıyor. Artık bilginin değil öğrenmenin, dünün değil yarının çağındayız. Böyle bir çağda da bir şirketin ürettiği değer geçmiş deneyimi taşımasıyla değil YNMT*’ye ne kadar uygun bir strateji çizdiğiyle ölçülüyor. Bu açıdan birçok şirket geçmiş deneyimlere güvenmeye devam ediyor fakat bu sizi aldatmasın. Çünkü büyük şirketlerin ömrü artık daha kısa. Fortune 500 listesi için 1958’de ortalama şirket ömrü 61 yılken bugün bu sayı 18. Yani büyük şirketler yaratıcı yıkıma ayak uyduramıyor.Meşaleyle Doğruyu Arayan İnsanlarızOtorite konusunda fikrimizi en iyi anlatan alegori Celal Şengör’den geliyor: “Bakın öğrencilerime ben bütün derslerimde şunu söylüyorum. Bakın diyorum, buraya toplanmış olmamızın nedeni, hani ben size ders vereceğim ama hepimizin aslında bir tane maksadı var: bir şey öğrenmek. Ben size bir şey öğretir gibi görünüyorum ama benim de niyetim bir şey öğrenmek. Çünkü biz hepimiz ormanda kaybolmuş bir grubuz, hepimizin elinde meşale var. Tesadüfen benim elimdeki meşale sizinkinden biraz daha büyük. Ama bu benim ormandan çıkış yolunu bulacağımın garantisi değil. Belki sizlerden biri bulursunuz, ben elimdeki büyük meşale ile sizin peşinize takılırım. “


Burada Celal Şengör çalışan herkesin cevabı bulma şansının olduğu, hem geçmişin deneyimini hem de geleceğin yenilikçiliğini kapsayan bir modelden bahsediyor. Kısacası, tipik bir yatay hiyerarşi örneği veriyor.


Bu açıdan baktığımızda geleceğe uygun iş modelleri üretmenin en iyi yapı olduğunu söyleyebiliriz. Creatiful Consulting ekibi olarak biz, bundan uzun yıllar sonra da ayakta kalan şirketlerin YNMT’ye ayak uydurabilen şirketler olacağını düşünüyoruz.


*YNMT: Yeni Nesil Modern Trendler7 görüntüleme