• Creatiful Consulting

Gen-Z Insight | Gen-Z Multitasking Yapmaktan Mutlu mu?Birçok kaynakta Gen-Z’nin multitasking yapmak konusunda yetenekli olduğu ve multitasking yapmayı sevdiğiyle ilgili yazılar görüyoruz. Fakat bu doğru değil. Gen-Z’ler olarak yöneticilerin veya iş hayatının anladığı anlamda bir multitasking yapmaktan ne hoşlanıyoruz ne de bunun altından kalkabiliyoruz.


Gen-Z Dışarıdan Nasıl Algılanıyor?


Yaşlı bireylerin açısından bakıldığında Gen-Z’ler aynı anda bir sürü işle uğraşıyor. Örneklemek gerekirse misafir ortamında bir Gen-Z ile karşılaştınız, genellikle bir yandan telefonlarıyla uğraşıyorlar diğer yandan sizinle konuşuyorlar ev sahibilerse diğer yandan da ebeveynlerine servis yapmaları konusunda yardımcı oluyorlar. Bunların içinden telefonları ise apayrı bir dünya; telefonun içinde bir yandan mesajlaşırken diğer yandan da oyun oynuyorlar, arada sırada bir de sosyal medyada scrollamazlarsa olmaz tabi. Sizin de görebileceğiniz gibi Gen-Z aynı anda çok farklı işlerle uğraşıyor-mu acaba?Gen-Z dışarıdan nasıl algılanıyor?


Gen-Z Multitasking Yapmaktan Mutlu Değil


Gençlerle gerçekleştirilen bir araştırmada gençlere multitasking yapmaktan hoşlanıp hoşlanmadıkları sorulduğunda Gen-Z'nin %54'ü sevmediğini belirtmiş.


Yukarıda da anladığımız gibi Gen-Z gerçekten multitasking yapmaktan hoşlanmıyor. Bunun sebepleri ile ilgili şu anlık bir araştırma bulamadık. Biz de bu sorunun cevabını Gen-Z’nin kendisinde yani Creatiful Consulting ekibinde aradık:

“Aynı anda süreli ya da devamlı dikkatimi gerektiren işler yapmayı pek sevmiyorum şahsen, ister istemez birisinde problem meydana geliyor, bu da işe olan motivasyonumu düşürüyor. Kısaca özetlemek gerekirse multitaskingi sevmiyorum”

“Buğra’nın dediğine katılıyorum (yukarıdaki yazıyı kastediyor) bunun yanı sıra şunu eklemek istiyorum: Nasıl bir focus spanimiz(dikkat süremiz) varsa bir de odaklanmamız için gereken süre var, özellikle yüksek zihinsel faaliyet gerektiren işlerde bir işten diğerine atlarken bu odaklanmamız için gerekli süreyi kendimize sağlayamadığımızı düşünüyorum”


Gen-Z Gözünden Yaşananlar


Olaya yaşlıların değil bizim göz açımızdan bakmak gerekirse biz gün içinde farklı işlerle uğraşırken aşırı odaklanma gerektirmeyen işlerle uğraşıyoruz, örnek vermek gerekirse sosyal medyada geziyoruz bir mesaj geliyor oraya geçiyoruz diğer tarafta Discord’dan bir call geliyor onu cevaplıyoruz çünkü bunlar aşırı odaklanma gerektirmeyen işler. Fakat iş hayatı içerisinde yoğunlaşmamız gereken birden fazla iş olunca normal olarak affallıyoruz. Bu da bizi hem streslendiriyor hem verimimizi düşürüyor. Ve direkt adres vermek gerekirse, çalışanlarınız mutsuz oluyor. Bu da onların işe bağlılıklarını düşürüyor.


Ne Yapmalıyız?


Burada izlenebilecek en optimal strateji, Gen-Z’nin odak süresi de dikkate alındığında, bizlere yaklaşık 20-25 dakika sürecek birden fazla görev vermeniz olur. Bu sayede odaklanmak için de odağımızın olayın içinde kalması için de vaktimiz olacak ve bu da verimimiz arttıracaktır. İşimizi daha severek yapmamız sayesinde genel mutluluğumu da arttıracaktır. Bu da hem Gen-Z’yi hem bizi mutlu eder.

Gen-Z’ye kendisini mutlu edecek ve ilgisini çekecek görevler verin ve harikalar yaratmasını bekleyin.


Bunun için mesajımız: Gün içinde değil an içinde multitasking.


Haftaya yapacağımız Gen-Z Insight'ta görüşmek üzere👋


  1. Dan Schawbel, "Gen Y and Gen Z Global Workplace Expectations Study", 2 Eylül 2014.

18 görüntüleme