• Creatiful Consulting

Trend Analizi | Gen-Z ve r/Place

Bu hafta Creatiful Consulting ekibi olarak sizinle r/Place ile ilgili yorumumuzu paylaşmıştık fakat fark ettik ki bu konu daha derin bir incelemeyi hak ediyor. Hazırsanız sıkı tutunun, başlıyoruz 🚀

r/Place ve Geçmişteki Örnekleri


Pikseller başta yalnızca Alex’in çevresi tarafından satın alınsa da site bir fenomen haline geldi ve büyük şirketler reklamlarını yapmak için bu siteden bölgeler satın almaya başladı. Websitesi açıldıktan 5 ay sonra piksellerin tümü satılmıştı.


Reddit ise ilki 2017’de olmak üzere bu sene ikinci r/Place’i düzenledi. Etkinlik süresince her kullanıcı 5 dakikada bir Reddit sayfasında yer alan 4.000.000 piksellik tuvalin bir pikselini değiştirme hakkına sahipti. Birçok topluluk gönüllü olarak bir araya gelip bayrak, poster gibi anlamlı resimler inşa etti ve saatlerce kendi alanlarını diğer topluluklara karşı savundu.


r/Place’le Beraber Değişen Şeyler


Bu etkinlikleri karşılaştırdığımızda iki noktada çok farklılaştığını görüyoruz: Etkinliğin kitlesi ve etkinliğe katılım şartları.

Katılımın ücretsiz olması r/Place’in genele yayılmasında çok etkili oldu. Etkinlik süresince Reddit’in kullanıcılara sahiplik değil değiştirme hakkı vermesi de merkeziyetsizliğe çıkan son basamaktı. The Millon Dollar Homepage’de piksellerin sahibi şirketlerdi fakat bu r/Place’de topluluklar, birey ve Gen-Z olarak değişti.

Bu noktada merkeziyetsiz yapılara, spesifik olarak DAO’lara, bir kapı açıldığını görüyoruz. Biz Web3’nin Gen-Z ile paralel ilerlediğini ve Gen-Z’ye katacak çok şeyi olduğunu düşünüyoruz.


Gen-Z Sadakatsiz mi?


Gen-Z’nin sık sık tembel, sadakatsiz ve söz dinlemez olarak nitelendiğini görüyoruz. Peki bu ne kadar doğru? Bu olay üzerinden soruya bir cevap bulabiliriz

Tekrardan hatırlatmak isteriz ki r/Place kitlesinin çoğu Gen-Z’den oluşuyor. Kullanıcılar r/Place’de bir topluluk içerisinde yer almanın kendilerine hiçbir pratik faydası (Reddit üzerinde elde edecekleri bir ayrıcalık) yoktu fakat kullanıcılar bilgisayar başında saatlerce topluluğunun ortaya koymaya çalıştığı eserleri savundu. Hatta çevresini de bu durumdan haberdar etti ve onlardan topluluğuna katılmasını istedi.

Burada Gen-Z ile ilgili bir önyargının daha yıkıldığını görüyoruz. Yukarıda geçen sıfatların hiçbiri Gen-Z’yi ifade etmiyor. Bunun nasıl sağlandığını sorarsanız cevap olarak sadece otonomi diyebiliriz.

Gen-Z’lere yeterince kendini ifade etme, istediğini seçme hakkı verilince diğer kuşaklardan çok daha sadık, çalışkan ve söz dinleyen bireyler olabiliyor. Madalyonun diğer yüzü ise kendisine herhangi bir hareket alanı bırakılmadığında Gen-Z’nin veriminin ciddi oranda düştüğü gerçeği.


İnteraktif reklamların önemi


r/Place’de kolektif sanatlarını tuvale işleyen topluluk üyeleri eserlerini Tiktok, Instagram ve diğer sosyal medyalarda paylaşmaya başladı ve Reddit’in reklamının etkisi daha da büyüdü. Biz bu yazıyı yazarken ekibimizde Reddit kullanmayan bireyler bile defalarca r/Place Tiktok’u , Reel’i gördüğünü söyledi.

Bunun haricinde olayın Reddit üzerine etkisini Google Trends’te Reddit’i aratarak da görebiliriz.Haftaya yapacağımız Trend Analizi'nde görüşmek üzere👋

140 görüntüleme