• Creatiful Consulting

Trend Analizi | Gen-Z ve Çevreye DuyarlılıkTeknolojinin içine doğan nesil: Z kuşağı ya da Gen-Z… Evet, bu nesil genelde teknolojiyle olan bağlantısıyla anılıyor. Çoğu haberde, internet sayfasında Z kuşağı üyelerinin %98’inin akıllı telefona sahip olduğu, %80’inin kişisel elektronik cihazlarından uzakta kaldığında kendini stres altında hissettiği gibi verilere sıkça rastlıyoruz. Peki bu kuşak çevresel olaylar ve sürdürülebilirlikle ilgili ne düşünüyor? Z kuşağının bu konulara olan bakış açısı markaların ve şirketlerin stratejilerinde ne gibi değişikliklere sebep olacak? Ve hepsinden önemlisi gelecekteki Dünyamız bu durumdan nasıl etkilenecek? Bu haftaki Trend Analizi yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Hadi başlayalım!
Önce İstatistiklere Göz Atalım2021 Pew Araştırma raporu Z kuşağının %76’sının iklim değişikliğini en ciddi toplumsal sorunlardan biri olarak gördüğünü söylüyor. Aynı raporda Gen-Z’nin %37’sinin iklim değişikliğini toplumsal sorunlar arasında birinci sıraya yerleştirdiğini görüyoruz. Amerika’daki farklı kuşaklara mensup tüketiciler arasında yapılan bir ankete göre ise Z kuşağına yaklaştıkça marka ismine verilen önemin azalırken sürdürülebilirliğe verilen önem artıyor. Bunun gibi daha birçok veriye ulaşmak mümkün, hepsinin ortak olarak söylediği ise tek bir şey var: Z kuşağı sürdürülebilirliğe, iklim değişikliğine ve çevresel konulara gösterdiği hassasiyet önceki kuşaklardan ayrışmasına bir hayli katkıda bulunuyor.Peki Neden?Creatiful Consulting ekibi olarak Z kuşağının bu konulardaki bakış açısının önceki nesillerden farklı olmasının temelinde yatan sebepleri düşündük. Bizim en önemli bulduğumuz 3 sebep ise şunlar:

  • Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle Z kuşağının önceki nesillere göre çok daha fazla kaynağa ve bilgiye erişiminin olması. Örneğin, Z kuşağından bir bireyin yirmili yaşlarındayken gündemden haberdar olma, olayları sıcağı sıcağına yorumlayabilme olanağı vs. neredeyse sınırsızken Y kuşağından bir bireyin yirmili yaşlarında bilgiye ulaşma kanalı çok daha kısıtlıydı.

  • Gen-Z’nin yakın zamanda derslerde gördüğü ve bilincinin oluştuğu kuraklık, susuzluk gibi iklim problemlerinin ortaya çıkmaya başlaması. Y kuşağı bireyleri bu konuları okulda görmüş olsa bile bu problemlerin yaşanacağı zaman dilimi onlara çoook uzak gelmiştir diye tahmin ediyoruz.

  • Ve son olarak da, sınırlı olarak nitelendirilen doğal kaynaklar bittiği takdirde Z kuşağı bireylerinin ömrünün neredeyse yarısı bu kaynaklar olmadan sürecek diyebiliriz. Bu durum da Gen-Z’yi bir hayli huzursuz ediyor ve doğal kaynakların tükenme tarihini olabildiğince ileri bir tarihe ertelemek için çaba gösteriyorlar haliyle.Markaların ve Şirketlerin Yeni Stratejilerine Z Kuşağının EtkisiZ kuşağının çevre sorunlarına ve sürdürülebilirliğe olan hassasiyeti bu kadar aşikârken bu konulara gereken önemi göstermeyen oluşumlara tepkisi de bir o kadar keskin oluyor diyebiliriz. Örneğin bir ayakkabının üretiminde tonlarca suyun harcandığını duyarlarsa onu satın almamaları ve üstelik bunu çevreleriyle paylaşmaları olası sonuçlardan bazıları. Bunun farkında olan marka ve şirket sahipleri de yakın zamanda en büyük tüketici grubu haline gelecek Z kuşağının eğilimlerini ve beklentilerini karşılamaya çalışan girişimlerde bulunmaya başladı- şimdi bulunmuyorlarsa bile biz Creatiful Consulting ekibi olarak her marka ve şirketin bir gün mutlaka bunu da göz önünde bulundurmak zorunda kalacağını düşünüyoruz.Gelecekteki DünyamızVe geldik en zor soruya! Yine de şu anda gelecekteki Dünyamızın nasıl olacağıyla ilgili kesin bir sonuca varmak neredeyse imkansız. Ama biz inanıyoruz ki Z kuşağının çevreci yaklaşımı; kolektif hareket etme, toplumsal yararı savunma gibi özellikleriyle de birleşince Dünyanın yok olmasını yavaşlatacak- kim bilir belki de bu sefer Dünyayı gerçekten gençler kurtarır ;)Haftaya yapacağımız Trend Analizi'nde görüşmek üzere👋13 görüntüleme