• Creatiful Consulting

Trend Analizi | Hayat Boyu Öğrenme

Günümüzde eğitim denilince çoğu insanın aklına ilkokuldan üniversiteye kadar olan süreç geliyor. Fakat yakın gelecekte eğitim denilince aklımıza gelen zaman dilimi bugünden çok farklı olacak. Kısa bir spoiler* vermek gerekirse tüm hayatımız boyunca devam eden bir süreçten bahsedeceğiz diyebiliriz.Hayat Boyu Öğrenmeye Neden İhtiyacımız Var?Günümüzde bir konu hakkında erişebileceğimiz bilgi kaynakları o kadar hızlı bir şekilde genişliyor ve değişiyor ki eğer çok sıkı bir araştırmacı değilseniz kendinizi geride kalıyormuş gibi hissetmeniz çok normal -şu an böyle hissetmiyorsanız da bilgi kaynağı daha da arttıkça kendinizi güncel tutmanız zorlaşacak diyebiliriz.

Bilginin kendini iki katına çıkarma süresinin hızlı bir şekilde kısaldığı dünyamızda ise öne çıkan yeteneklerden belki de en önemlisi hayat boyu öğrenme olacak. Yani böyle bir dünyada öğrenme denilince akla 7 yaşından 22 yaşına kadar geçirdiğimiz süre değil de tüm hayat boyunca öğreniyor olduğumuz gelecek diyebiliriz. Çünkü bilgi hızla değişiyor ve şu an üniversite okuyan biri bile iş hayatına başladığında okul hayatında öğrendikleri ve iş hayatında ondan beklenenler arasında çok büyük farklar olacak.


Emeklilik ve Maaş


Gen-Z diğer nesillerden daha uzun süre iş hayatında yer alacak. Bunun sebebi de ‘emeklilik balonu’. İnsanları yaşam sürelerinin ortasında emekli edersek onlara emeklilikte para aktaracak yeterli kaynağı bulamayacağımız için ortalama yaşam süresinin 100 yıl olacağı tahmin edilen Z kuşağının, 65 yaşında emekli olması imkansızlaşacak. Aynı zamanda bilgi kaynaklarının da hızla artıyor ve değişiyor olduğunu göz önünde bulundurursak yeni cesur dünya insanlarının hayat boyu öğreniyor olmaya ihtiyacı var diyebiliriz.Öğrenmemizi Nasıl Sürekli Hale Getirebiliriz?


Hayat boyu öğrenmeyi ulaşılabilir kılan en önemli parçalardan bir tanesi online eğitim. Online eğitimle beraber istediğimiz yerde istediğimiz zaman hatta istediğimiz şekilde eğitim alabiliyoruz. Bu da hayat boyu öğrenmeyi daha uygulanabilir kılıyor haliyle.

Ayrıca, gelecekte birebir eğitim veya sınıf eğitimleri eğitime olan talep artışıyla birlikte daha da pahalı olacak. Ve eğitimimizi şu anda da birçok Gen-Z’nin sık sık yaptığı gibi online platformlar üzerinden gerçekleştireceğiz. (Daha fazla ilgi için bkz. eğitimin geleceği)


Şu anda kendimizi eğitebileceğimiz birçok websitesi ve kaynak var. Örnek vermek gerekirse: Udemy, EdX, Coursera… Bu eğitimlerin büyük bir kısmını çok cüzi bir ücrete satın alabiliyorsunuz, bir o kadarı da ücretsiz. Ayrıca, bu eğitimler bugün kısmen interaktif olsa da gelecekte eğitimin ilgimizi daha çok çekmesi ve verimli olması için daha interaktif olacağını düşünüyoruz.


NFT'lerin Eğitime Katkısı Ne Olabilir?


Komünite kavramının konumu NFT ile beraber fiziksel hayatımızdan sanal dünyaya kaydı. Bugünlerde eğitim ile ilgili birçok NFT projesi görüyoruz. Bunlar çoğunlukla komünite harici utility*ler taşıyor. Şu anda internet üzerinden eğitim alırken en büyük eksiklerden bir tanesi o eğitimle ilgili bir komüniteye kolayca erişememiz. Muhtemelen yakın zamanda NFT projeleriyle bu ihtiyacımız karşılanacak ve eğitim almamız da kolaylaşacak.Hayat Boyu Öğrenme En Çok Gen-Z’yi Etkileyecek


Bütün bunlardan en çok etkilenecek hatta yukarıda anlattıklarımızı ilk deneyimleyen nesil Gen-Z olacak. Bir düşünsenize sene 2055’te bir Gen-Z ortalama 50 yaşında olacak. Bu da yukarıda açıkladığımız emeklilik olayından dolayı kariyerinin yarısı anlamına geliyor. Hayat boyu öğrenmeyi en iyi benimseyen neslin Gen-Z olması gerekiyor. Burada Gen-Z’lere önerimiz bir an önce internet üzerinden eğitim almanın dinamiklerini kavramaları. Bilginin değil öğrenmenin çağı geliyor! Şirketler ne yapabilir.

Bu noktada şirketlerin eğitim programları ve sağladığı diğer teşviklerle Gen-Z’lere hayat boyu öğrenme yolculuğunda yardımcı olması Gen-Z’leri şirketlere karşı motive edecektir. Şu anda internet üzerinden eğitim sağlayan birçok website organizasyonlara özel eğitim paketleri sunuyor. Buna benzer hamleler yapan ve Gen-Z’nin reflekslerini kavrayan şirketler Gen-Z için bir adım daha öne çıkacaktır :)


*spoiler: bir kişiye daha önce okumadığı/izlemediği/dinlemediği bir şey hakkında duygu ve düşüncelerini etkileyecek şekilde ipucu vermek. *utility: NFT projelerinin komünitelerine sunduğu fırsatlar, avantajlar.Sonraki Trend Analizi yazımızda görüşmek üzere👋

14 görüntüleme