• Creatiful Consulting

Trend Analizi | Metaverse ve Gen-Z

Meta ve universe kelimelerinin bir araya getirilmesiyle türetilen ve içinde bulunduğumuz fiziksel dünyanın ötesinde sanal bir evreni ifade eden Metaverse kavramı son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Özellikle Mark Zuckerberg’ün geçmişte ismi Facebook olan Meta’nın gelecekte bir sosyal medya şirketi olarak değil de bir Metaverse şirketi olarak anımsanmak istediklerini söylemesinden sonra diğer şirketler de bu konuyla büyük adımlar atmaya başladı. Peki, bugünlerde popüler olan Metaverse kavramı hangi alanlarda karşımıza çıkacak? Gen-Z’nin bu kavrama bakış açısı nasıl? Ve Metaverse kavramına Gen-Z’nin yaklaşımı gerçek hayatı nasıl etkileyecek? Bu haftaki Trend Analizi yazımızda bu sorulara cevap veriyor olacağız. Hadi başlayalım!


Metaverse Uygulama AlanlarıHer bir kişinin özelleştirilebilir bir dijital karaktere sahip olduğu Metaverse evreninde karakterler Metaverse içerisinde farklı aktivitelerde bulunabiliyor olacak. Aslında sadece bu cümleden bile Metaverse’ün son derece geniş bir uygulama alanını kapsadığını anlayabiliriz. Örneğin bu teknoloji sayesinde kullanıcılar oluşturdukları sanal kişiliklerle alışveriş yapabilir, konsere gidebilir, toplantılara katılabilir… Kısacası gerçek hayatta yaptığı çoğu sosyal aktiviteyi bu sanal evrende hiç efor harcamadan gerçekleştirebilir.Şu Anda Neler Oluyor?Metaverse kavramı bilinirliğini arttırmaya devam ederken bu alanda yapılan çalışmalar Metaverse’ün geleceği hakkında heyecan uyandırmaya devam ediyor. Bu konuda çalışmalar yaptığı en çok bilinen şirket Facebook olsa da örnekler bununla sınırlı değil. Örneğin, oyuncuların kendi Metaverse evrenlerini yaratarak çeşitli oyun deneyimleri oluşturabildiği ve paylaşabildiği The Sandbox önemli Metaverse projelerinden biri olarak sayılabilir. Ayrıca, Fortnite’ın geliştiricisi olan Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney de son zamanlarda Metaverse hakkında dile getirdikleri ve bu sanal dünya için yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye başladı diyebiliriz. Şu an birçok şirket Metaverse’e dahil olmaya çalışıyor.Gen-Z & MetaverseGerçek şu ki Gen-Z zaten bir süredir Metaverse’de! Bu durumu Z kuşağının Fortnite, Minecraft gibi sanal dünyalarda etkileşim kurabildikleri video oyunları oynamalarıyla açıklayabiliriz. Hatta biraz daha somutlaştırmak gerekirse Metaverse Trend Raporu’na göre Z kuşağının %88’i onlara sanal dünyalarda etkileşim sağlayan video oyunları oynuyor. Yine aynı araştırma Gen-Z’nin %57’sinin bu oyunlarda kendileri için bir avatar oluşturduğundan %50’sinin ise bu oyunlar sayesinde arkadaşlarıyla iletişim kurduğundan bahsediyor. Tüm bu verilerden de anlıyoruz ki Z kuşağı Metaverse’de yapılması olası aktivitelere video oyunları sayesinde yeterince hakim- özellikle diğer kuşaklarla da karşılaştırınca.Peki Gen-Z’nin Metaverse Kavramına Bakış Açısı Nasıl?Yapılan araştırmalara göre Z kuşağının büyük bir kısmı Metaverse kavramını “havalı”, “eğlenceli” ve “heyecan verici” buluyor. Ayrıca, Y kuşağıyla olan karşılaştırmalara bakacak olursak Metaverse evreninde Z kuşağının daha mutlu olacağı sonucuna da varabiliriz.

Tüm bunlara rağmen, Gen-Z’nin dörtte birinden fazlası Metaverse’ü “tuhaf” ve “korkutucu” olarak tanımlıyor- hem de bu oran Y kuşağı verilerine göre bir hayli fazla. Creatiful Consulting ekibi olarak biz bu durumun 2 sebebi olduğunu düşünüyoruz:

  • Gen-Z’nin zaten video oyunlarıyla birlikte bu dünyanın bir benzerinin içinde bulunması ve Metaverse diye ayrı bir evrenin kurulacak olmasının daha farklı ne gibi aktiviteler sunacağının tam olarak farkında olmaması.

  • Her ne kadar bu kuşağın genellikle video oyunları ve teknolojiyle olan bağlantısından bahsedilse de Gen-Z sosyal ilişkilerin gerçekliğine de bir o kadar önem veriyor. Yani sosyal aktivitelerin çoğunun Metaverse’e taşınma ihtimalinin Gen-Z’yi endişelendirmesi.Gen-Z’nin Metaverse Kavramına Bakış Açısı Hayatı Nasıl Etkileyecek?Bu soruya tam olarak bir cevap vermek henüz mümkün olmasa da Gen-Z’nin sanal ortamlarda yer almayı sevmesi şirketlerin ve markaların Metaverse projelerine daha fazla dahil olmasını sağlayacak diyebiliriz. Gen-Z’nin gerçek hayattaki sosyal ilişkilerin sıcaklığına önem vermesi de Metaverse için gerekli ürünleri üreten markaların bize Metaverse'de gerçek hayata yakın bir deneyim sağlayacağını anlatıyor..


Sonraki Trend Analizi yazımızda görüşmek üzere👋

15 görüntüleme